09.02.2010     Sett som startside
Siste 10
ST-karusell i Ulvåsen (08.02 | 21:32)
Boligbrann i Meldal (08.02 | 21:28)
Påkjørt på E6 (08.02 | 21:28)
Tatt i kontroll (08.02 | 21:27)
Kufaas over 1,92 meter (06.02 | 16:00)
Storseier til OIF (06.02 | 12:42)
Si din mening
Vi går de to tøffeste vintermånedene i møte. Hvordan virker været inn på dagsformen din?
Hater snø og kulde.
Helt topp, elsker det!
Bryr meg ikke, været må vi bare ta som det kommer.
Ha-ha - har reist til sydligere strøk!
TV-adressa:
Søk i arkivet
Mest debatterte sak
Denne politibilen kjørte på en personbil på Høgkjølen onsdag morgen. Begge bilene måtte fraktes vekk med bergingsbiler.
Energisk krangel om vindmøllepark
Mens Statkraft-direktør Knut Mollestad fristet med arbeidsplasser og miljøvennlig kraft, tok ex-professor Odd Walter Andersen til orde for at dette er en naturbelastning med tarvelig energiutbytte.
Dagrun Tofte Landrø (til venstre) og Hildegunn Reitan legger ikke skjul på hva de mener ved inngangen til rådhuset. Ordfører Oddvar Indergård avstår fra å kommentere budskapet. John M. Myrhaug
Del artikkelen på Facebook

Kontrastene var sylskarpe da to personer fra hvert sitt ståsted informerte kommunestyret og rundt 20 tilhørere - blant annet med besøk fra Snillfjord - om vindkraft i Agdenes i går.

- Jeg har aldri før hørt en slik elendighetsbeskrivelse av vindmøller, sa en litt oppgitt Mollestad, etter at de to fikk hver sin time til å holde foredrag om temaet; Mollestad med «standard info-pakke» om Statkrafts planer for Agdenes Vindpark, Andersen om både visuell forsøpling og livsfare for fugler og mennesker.

Vindfulle Agdenes

Vindkraftprosessen i Agdenes er i startgropa, og ordfører Oddvar Indergård inviterte like godt både en ja- og en nei-mann for å gi kommunestyret et best mulig beslutningsgrunnlag. Statkraft vil beslaglegge 26 kvadratkilometer av Nordheian til prosjektet, som avhengig av den enkelte vindmøllas effekt vil bygge inntil 60 vindmøller på fjellet.

«Forhåndsvisning»

Under en to år lang byggeperiode vil dette gi åtte årsverk i selve vindparken. Antall arbeidsplasser dette genererer lokalt og i nabodistriktene, anslås til 10-15.

Kort fortalt vil arbeidene ta til i slutten av 2009 og stå ferdig i 2011. Underveis er Statkraft, ifølge Mollestad, svært opptatt av dialog med alle involverte for å få belyst alle tenkelige problemstillinger. Dette skal også komme til syne i konsekvensutredningen til prosjektet.

Selskapet har erfart at det er de landskapsmessige virkningene som opptar «folk flest» i slike prosesser. Og Mollestad lovte politikere og tilhørere at politikere og tilhørere vil få se en sannferdig visualisering av prosjektet på forhånd for å synliggjøre hvordan vil dette ta seg ut.

Lang trusselliste

Odd Walter Andersen - professor ved NTNU innenfor el-kraftteknikk i perioden 1964-99, og med industriell bakgrunn fra både Norge, USA og Canada - ladet imens sin verbale kanonade mot vindkraft.

Han gikk sporenstreks i strupen på alle aktører innenfor vindkraftbransjen, og kalte det både visuell forsøpling, livsfarlig for fugler og mennesker, en trussel mot sikkerheten til sjøs og i luft, støyproblemene, at det vil drepe turistnæringa, og det han hevder er en sterkt subsidiert og i seg selv lite økonomisk satsing.

Neppe alle

Mollestad tok avslutningsvis til orde for at han tviler sterkt på at samtlige av de planlagte vindmølleprosjektene langs norskekysten blir realisert.

- Både NVE, fylkeskommunene og fylkesmennene vil ha klare oppfatninger av hvilke prosjekt som er liv laga. Men alle vil nok ikke bli bygd, sa Mollestad.

Les mer om vindmølle-saken i ST 14. september.

Tips en venn om denne saken !