Denne uka fikk beboere på Værnes og Slettvika i Agdenes kommune, samt Moldtua i Snillfjord tilgang til bredbånd. Og i løpet av sommeren vil flere i Meldal være ute av «dødsonen».


– De nevnte områdene i Agdenes og Snillfjord har vært såkalte problemområder. Bredbånd kan nå fås via telefonlinja (DSL). Det ble klart sist torsdag. Denne teknologien er imidlertid ikke framtidsrettet, men det gir beboerne der tilgang til bredbånd, noe de ikke har hatt tidligere, sier Pål Magnar Dahlø, prosjektleder bredbånd/digital utvikling i Sør-Trøndelag fylkeskommune.


I tillegg rekner Dahlø med at Øyangen-området i Agdenes kan tilkobles ved hjelp av trådløs teknologi i løpet av året.


Utbyggingen er et samarbeid mellom fylkeskommunen, Agdenes og Snillfjord kommuner og Telenor.


Også i Meldal kommune jobbes det heftig for dekke «dødsoner». Under utbygging akkurat nå er i Elvadalen og Fjeldheim. Der blir det en fiberløsning, og prosjektet som skal være ferdig i april, er et samarbeid med kommunen, fylkeskommunen og Loqal.


– Vi forbereder også tilknytning til hus fra området Løkken-Frilsjøen. Vi har blant annet mottatt henvendelser fra beboere langs Seterdalsveien som ønsker bredbånd. Sistnevnte vil forhåpentligvis være tilkoblet i løpet av sommeren, forklarer Dahlø.


Området Geitastranda-Ingdalen er et prioritert område for fylkeskommunen. Men her gjelder det i utgangspunktet ikke bredbånd, men å få etablert en god mobildekning (taledekning). Et forprosjekt er allerede i gang.


Øyvind Brostrøm