– Er det realisme i planene?
– Ja, det er det absolutt, sier han til ST.
Det er store planer Orkdal IL nå presenterer. Hele anlegget skal bygges ut i løpet av en femårsperiode.
Alpinanlegget blir tre ganger så stort som i dag med ny trasé på motsatt side av dagens anlegg. Ifølge Asphjell blir det «et kjempeanlegg» som skal gi et godt tilbud også til voksne.
Videre skal fem av hoppbakkene rives til fordel for fem topp moderne bakker fra K10 til K45.
– Det blir et helårsanlegg med plast i alle bakkene. Planen er at vi skal bli landets beste rekruttarena for hopp, sier Asphjell.
Den største hoppbakken på K67 meter er allerede opprustet og blir kun en vinterbakke også i framtida. Det betyr at Knyken totalt vil kunne tilby seks bakker for barn, ungdom og veteraner.
Skiskytteranlegget er gammelt og slitt. I stedet skal det komme opp et topp moderne elektrisk anlegg med 31 selvanvisere.
– Skivene vi har i dag har gått ut på dato. Med det nye anlegget kan vi arrangere store, nasjonale mesterskap som NM, forteller Asphjell.
Knyken har allerede godt utbygde lysløyper og turterreng. Men langrennsløperne, kombinertløperne og skiskytterne skal også få flotte treningsforhold på sommers tid.
– Vi vil legge en asfaltert rulleskitrasé over halvannen til to kilometer som skal gå både i løypenettet og på skiarenaen, sier Jorodd Asphjell.
Knykstuggu er heller ikke glemt. Huset ble bygd i 1979 og slitasjen er blitt tydelig. Nå skal det renoveres og bygges ut.
Pia Johansen
