Tips oss

Tips oss 24 timer i døgnet

Varetektsbegjæringen mot tenåringen har vært til behandling i to rettsinstanser her i Trondheim tinghus. Illustrasjonsfoto

Varetektsbegjæringen mot tenåringen har vært til behandling i to rettsinstanser her i Trondheim tinghus. Illustrasjonsfoto

Siktet for å ha filmet sex med 12-åring

En ungdom i slutten av tenåra er siktet for å ha filmet flere tilfeller av samleie med ei 12 år gammel jente. Aldersforskjellen mellom de to var ca fire år da overgrepene skjedde.

Ungdommen er bosatt i distriktet, og har erkjent å ha hatt samleie med jenta fra hun var 12 år gammel. Dette skal ha skjedd frivillig, da de hadde et kjæresteforhold.

For få dager siden ble forholdet anmeldt, og han er siktet for overtredelse av straffelovens paragraf 195. Den omhandler seksuell omgang med barn under 14 år. Det er skjerpende for strafferammen at den seksuelle omgangen omfatter samleie, og det er en skjerpende omstendighet i denne konkrete saken at handlingen ved flere tilfeller skal ha blitt filmet.

To år siden

Politiet begjærte sist fredag den siktede ungdommen varetektsfengslet for to uker med brev- og besøkskontroll. Grunnlaget var fare for bevisforspillelse – i klartekst fjerning av bevis rundt den påståtte filminga – og påvirkning av vitner.

Sør-Trøndelag tingrett konkluderte da, til tross for anførsel om at det dreier seg om en alvorlig sak, med at fengslingsbegjæringen ikke tas til følge. Blant annet er siktedes alder lagt til grunn. I tillegg har retten tatt hensyn til at overgrepene opphørte for snart to år siden da de to avsluttet kjæresteforholdet.

Tok anke til følge

Påtalemyndigheten anket imidlertid avgjørelsen om løslatelse, og siktede har sittet i varetekt på såkalt oppsettende virkning fram til sist mandag.

Da behandlet Frostating lagmannsrett anken, og det ble besluttet at ungdommen må sitte i varetekt til torsdag denne uka. Hans forsvarer ønsker overfor ST ikke å kommentere saken.

Fornærmede i saken skal avhøres i såkalt dommeravhør. Det vil skje en av de nærmeste dagene.

Disqus

Kvinners sykefravær øker mest

Selv om sykefraværet i Sør-Trøndelag er stabilt, øker forskjellene i sykefravær mellom kvinner og menn i fylket.

Band i blomstring

For første gang ble det arrangert egen avslutningskonsert for band i kulturskolen i Orkdal.

Norges lengste landgang gjennom rundkjøringa

Landgangen er hele 30 meter lang i full lengde.

To siktet etter Oti-innbrudd

Litauere sitter i varetekt – må svare for ni grove innbrudd og tyveri.

Fikk Oda-stipend til inspirasjon

Oda Moes inspirasjonsstipend ble delt ut under Skaun kulturskoles sommerkonsert.

Ulven ble felt tirsdag morgen

Krever eiendomsrett på død ulv?

– Første ulven som er skutt i Agdenes

Huitfeldt åpner Skottet

Arbeidsminister Anniken Huitfeldt vil åpne musikkspillet Skottet i Buvika.

Disse vil bli rådmann i Meldal

12 personer har søkt. Konstituert rådmann Roy Fritzon er én av disse.

Sommerfest i Grislæsthølet

Grisen står i sentrum når Råbygda velforening arrangerer sommerfest onsdag.

Feiret 75 år med museum

Se bildene fra Meldal bygdemuseum.