Onsdag 6. juli skal en fem hundre kvadratmeter stor lekter slepes ut i Trondheimsfjorden, midt mellom Rissa og Lensvika. Lekteren skal fylles med et orkester som består av to slagverk, fire tromboner, en saksofon og en synth i tillegg til et redningsvestkledd publikum. Rundt lekteren skal småbåter med enda mer publikum samle seg, mens ei redningsskøyte ligger stand by. Hurtigruta Polarlys skal sette av en halv time der de legger seg ved siden av lekteren, slik at de fem hundre passasjerene kan overvære konserten. Polarlys skal også delta musikalsk med fløyting på signal fra dirigent Vestad på lekteren.

Sopranangeren Isa Gericke skal sammen med orkesteret urframføre sangsyklusen «Skimmer» i sju deler med tekst av Geir Johan Nergaard og musikk av Knut Anders Vestad. Den store finalen i konserten sørger to F16-fly for. De skal fly høgt over lekteren, hurtigruta og hele Trondheimsleia i rasende fart, en fra ørlandssida og en fra trondheimssida, dersom Vestad får det som han vil.

Gammel idé

- Hva er det du har funnet på nå, festivalgeneral Knut Anders Vestad?

- Dette er en gammel idé som jeg hadde fra starten av festivalen. Det å få til noe midtfjords med hurtigruta. Hurtigruta går forbi Kibneb fire ganger i døgnet. F16 er også en del av hverdagen, de flyr ofte treningsturer over Kibneb, sier Vestad, som er pasifist og militærnekter, men som likevel er fascinert over de voldsomme kreftene til disse flya.

- Denne F16-romlinga når det flyr tre jagere rett over husa. Det buldrer og bråker. Det er tøft, innrømmer Vestad.

Ordførerhjelp

Endelig, når hundreårsjubileet for «unionsoppløysinga» mellom Lensvik og Rissa skal feires, får Vestad sjansen til å realisere drømmen sin. Her er alle nettverk brukt, for som han sier:

- Det er ikke bare å bestille to F16-fly til 6. juli klokka 13.

Nei, det er nok ikke det, men nå er bestillinga lagt inn, ved god hjelp av ordfører Oddvar Indergård i Agdenes kommune, som har sørga for kontakten med Ørland hovedflystasjon.

Ordføreren i Rissa, Per Kristian Skjærvik, har sørga for kontakten med Taubåtkompaniet, Vestad og Kibnebfestivalen har de kunstneriske kontaktene, og de har også tatt kontakt med Hurtigruta. Skipperen på Polarlys er i følge Vestad voldsomt positiv.

Rareste

- Det er det mest rare prosjektet vi har gjort noen gang, sier Vestad. Han og tekstforfatter Geir Nergaard har vært ute i fjorden på research og har funnet ut at det blåser nesten hele tida. Det blir nok av tekniske utfordringer. Grønningen Lyd skal sørge for at folk både i småbåtene og på hurtigruta får høre godt.

- Vi må spille ganske høgt, tror Vestad. Ved hjelp av småbåtforeninga i Lensvika skal de få frakta folk utover. Av sikkerhetsmessige grunner er aldersgrensa satt til 12 år, og alle må ha redningsvest, sier Vestad.

- Men dere er vel avhengige av været?

- Vi satser på fint vær. Dette er plan A. Men vi har backup-planer, sier Vestad.

Ordførerglede

- Dette må være den mest spektakulære konserten som er holdt i Trøndelag. Jeg er spent og ser fram til dette, og håper på godvær, sier ordfører Oddvar Indergård til ST.

Et gledesprosjekt

- Dette blir århundrets hundreårskonsert. Det er havet, døden og kjærleiken i storformat, sier tekstforfatter Geir Johan Nergaard.

Ideen til å lage sangsyklusen «Skimmer», som skal framføres midfjords mellom Lensvik og Rissa, kom først ved påsketider røper Nergaard. Men når ideen først var der, var tekst og musikk ferdig på en måned. Forfatteren har tidligere blant anna skrevet «Va», som ble framført i Ingdalsfossen og «Sønnøv Sønnøvsæter», som er framført i Skaun kirke. Denne gangen er det fjorden som er spillplass, og en syklus med sju tekster som skal framføres.

- Det handler om fjorden. Om djubda i vatnet, om den uendelige himmelen, om stjerner og morild, storm og stille. Om utfart og innfart. Overfart. Det er store metaforer, sier Geir Johan Nergaard. Han har ikke trengt å gjøre mye research.

- Jeg er på heimebane. Jeg har bodd ved fjorden i hele mitt liv. Jeg har bildene inne. Jeg har aldri skrevet et verk så fort før.

Nergaard innrømmer at han er spent på hvordan det går. Det er jo ikke noen liten kammerkonsert dette. Med to trommesett, fire basuner, ei hurtigrute, to F16-fly og en av verdens beste sopraner.

- Det er et gledesprosjekt. Havet, døden og kjærleiken i storformat, sier Geir Johan Nergaard.